Jaki zwierzak dla mnie?

Jeżeli chciałbyś zaopiekować się jakimś zwierzakiem, ale nie wiesz, który jest dla Ciebie odpowiedni musisz dobrze się zastanowić. Poniższe informacje pomogą Ci podjąć dobrą decyzję i uszczęśliwić zarówno Ciebie jak i Twojego pupila.

Na początek przyjrzyjmy się psom. Wymagają one co prawda dużo zainteresowania i pracy, jednak nic tak nie poprawia humoru jak przyniesiony przez psiaka patyk czy wesołe powitanie powracającego z pracy opiekuna. Jeśli wybór padł właśnie na tego zwierzaka przygotuj się na rewolucje w Twoim życiu. Mały szczeniak (chyba że weźmiesz od razu dorosłego psa) wymaga wychodzenia na dwór wiele razy w ciągu dnia, nauki podstawowych czynności (załatwianie się na zewnątrz, posłuszeństwo), zanim go wszystkiego nauczysz może spowodować zniszczenia (zniszczone buty, pogryziony dywan). Jednak przy odrobinie cierpliwości, po jakimś czasie psiak będzie na prawdę wspaniałym towarzyszem spacerów i pocieszycielem. Długie spacery, troska, dobra karma, opieka weterynaryjna zapewnią psu zdrowie i dobre samopoczucie przez całe życie. Ten gatunek żyje przy dobrej opiece (i zależnie od rasy) około kilkunastu lat i przez ten czas wymaga odpowiedzialnej opieki. Koszt miesięcznego utrzymania zależy od wielkości psa i stosowanej karmy (lepiej na niej nie oszczędzać), musisz być przygotowany również na zapewnienie mu leczenia w razie choroby (które bywa kosztowne). Wyprawka oczywiście również kosztuje, ale jest to wydatek jednorazowy (ew. poszczególne elementy zmieniane co kilka lat). Zastanów się czy jesteś na to wszystko gotowy.

Teraz pora na koty. Te mruczące zwierzaki mają niewątpliwie wielki urok. Są bardziej niezależne od psów, ale również wymagają dużo uwagi i zainteresowania (co nie znaczy, że będą się jej nachalnie domagać, choć zdarzają się wyjątki). Przy kotach również musisz się przygotować na ewentualne zniszczenia (np. podrapana kanapa), ale przy dobrym zabezpieczeniu mieszkania oraz zapewnienia kociakowi drapaka i ciekawych zabawek (nie muszą być wcale drogie), koszty zostają zminimalizowane. Aby Twój kot czuł się komfortowo musisz mu poświęcać sporo swojego czasu, dlatego jeśli nie ma Cię prawie wcale w domu lepiej zrezygnuj z tego gatunku. Koszt wyprawki jest niekiedy wysoki (zależy jakie produkty wybierzesz), ale miesięczne utrzymanie nie jest drogie (około 100-200 zł za karmę i żwirek). Trzeba się także liczyć z koniecznością zabezpieczenia okien i balkonu, zaoszczędzisz jeśli podejmiesz się tego sam/a. Kot przy dobrym zdrowiu może żyć kilkanaście lat (a czasami nawet 20 i więcej!) i przez ten czas być Twoim najlepszym przyjacielem. Od Ciebie zależy czy tak się stanie.

Kolejną propozycją jest królik. To urocze zwierzątko może sprawić opiekunowi wiele radości. Do szczęścia potrzebuje dobrej karmy (najlepiej granulat), siana, świeżej wody, warzyw, ziół (świeżych lub suszonych), przestronnej klatki i troski właściciela. Na początku może być trochę strachliwy, ale z czasem (przy Twojej cierpliwości i zainteresowaniu) stanie się Twoim małym przyjacielem. Warto na to poczekać. Pamiętaj też, że musisz wypuszczać królika z klatki (nie ważne jaka jest duża) na spacery po domu (przynajmniej na kilka godzin) i zabezpieczyć mieszkanie, aby pupil był bezpieczny. Koszt utrzymania nie jest wysoki (zaczyna się nawet od 50 zł), wyprawka oczywiście jest droższa. Uszatek potrzebuje także wizyt u weterynarza (szczepienia). Te wspaniałe zwierzaki żyją niestety tylko ok 10 lat.

Dobrym wyborem jest także świnka morska, szynszyla, koszatniczka. Wymagania i koszty są podobne jak u królika, aby zaopiekować się jednym z tych zwierzaków musisz mieć także trochę cierpliwości i czasu. Przy zapewnieniu dobrych warunków szybko się oswajają. Nie są odpowiednim wyborem dla małego dziecka (jak zresztą każdy inny zwierzak), ale przy kontroli dorosłych mogą zostać przyjaciółmi nieco starszych pociech. Potrzebują one także okresowych wizyt u weterynarza. Długość życia zależy od gatunku (np. świnka morska około 10 lat).

Jeżeli masz niewiele czasu dla zwierzęcia, możesz zdecydować się na małego gryzonia (myszy, chomiki, szczury). Jednak pamiętaj, że i one wymagają trochę uwagi. Wyprawka składa się z przestronnej klatki, wypełniacza (np. drewnianego żwirku), miseczek, zabawek, karmy. Utrzymanie nie jest drogie (zaczyna się już od 40 zł), wliczona jest w nie karma, warzywa, ściółka do klatki. Pamiętaj, że szczury trzeba trzymać przynajmniej w dwóch “egzemplarzach”, samotne nie będą szczęśliwe, w przypadku myszy i chomików to kwestia dyskusyjna (myszy zwykle także w parach, ale nie zawsze). Nie zapomnij, że również te zwierzaki chorują i trzeba odwiedzić wtedy weterynarza (trzeba poszukać dobrego, nie każdy zna się na gryzoniach) i to także kosztuje. Żyją krótko, ok. 2-3 lat.

Jeśli żaden z tych zwierzaków nie przypadł Ci do gustu (lub warunków), masz jeszcze wybór. Możesz zdecydować się na niekłopotliwe rybki, ptaka (kanarki, papugi), żółwia, jaszczurkę, węża czy pająka. Aby zapewnić im dobre warunki musisz jednak zdobyć trochę cennych informacji. Dobrym rozwiązaniem są także fretki (potrzebują one więcej uwagi niż wyżej wymienione, ale sprawią dużo radości). To jakiego zwierzaka wybierzesz zależy tylko od Ciebie. Najważniejsze aby był on u Ciebie szczęśliwy i także Tobie sprawiał pociechę.